Тема: Випадкова подія. Імовірність випадкової
події.
Мета:
ü Розширити
поняття випадкової події та сформувати поняття ймовірності випадкової події
ü Формувати вміння
знаходити ймовірність випадкової події
ü Формувати
вміння і навички: визначати вид події (випадкова, вірогідна, неможлива);
розв’язувати задачі, що передбачають обчислення ймовірності за формулою
ü Ознайомити
з фрагментами історії виникнення теорії
імовірностей
ü Розширити
міжпредметні зв’язки
ü Сприяти
розвитку логічного мислення, уваги та спостережливості
ü Виховання доброти, любові, чесності, вміння співпрацювати
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу
Презентація
https://drive.google.com/open?id=1oq1eq9gwwN0dWWbsA-StEAvZ4woQOeoD
Презентація
https://drive.google.com/open?id=1oq1eq9gwwN0dWWbsA-StEAvZ4woQOeoD
Хід
уроку
I.
Організаційний момент.
Доклади серця свого до навчання
і вуха свої до розумних слів
Притчі Соломона
(гл. 23, ст. 12)
і вуха свої до розумних слів
Притчі Соломона
(гл. 23, ст. 12)
II.
Мотивація навчання.

Але в житті доводиться мати
справу з подіями, що залежать від обставин. Наприклад, не
можна передбачити, на який білет випаде виграш у майбутньому тиражі лотереї,
скільки зерен матиме колос, що виріс із висіяної зернини, хто стане
переможцем олімпіади з певного виду спорту тощо.

Чи можна таке жеребкування назвати
справедливим?
Взагалі,
людська діяльність – це неперервний процес прийняття рішень в обставинах
невизначеності чи випадковості:
ü Яку встановити ціну, щоб продати товар і
отримати прибуток?
ü Яким
повинен бути внесок при страхуванні, щоб страхова компанія не мала збитків?
З таким
та подібними їм запитаннями люди постійно стикаються в повсякденному житті.
Тому варто вміти працювати з випадковими явищами і використовувати їх у житті,
наукових дослідженнях тощо.
Наукою, що займається математичним
аналізом випадкових явищ, зокрема, випадкових подій, є “Теорія ймовірностей”.
III.
Оголошення теми і мети уроку.
Чи випадковою є ЛЮБОВ ДО МАТЕМАТИКИ?
IV.
Актуалізація опорних знань: «Мікрофон»
Говорити має тільки той, у кого мікрофон
Відповіді не коментуємо
Коли хтось висловлюється, інші не перебивають і не викрикують з місця
Говоріть лаконічно і швидко

o
вірогідна подія
o
випадкова подія
o
неможлива подія

o
вірогідна подія
o
випадкова подія
o
неможлива подія

o
вірогідна подія
o
випадкова подія
o
неможлива подія







№567. Біатлоніст робить 5 вистрілів по 5 мішенях. За кожного пострілу він може
влучити в мішень, а може не влучити.
Яка з
указаних подій є випадковою; неможливою; вірогідною:
o
буде влучено у 4 мішені;
o
не буде влучено в жодну мішень;
o
буде влучено в 6 мішеней?
Запропонуйте
кілька власних прикладів різних видів подій
V.
Вивчення нового матеріалу.

1) внаслідок кожного випробування одна з цих подій обов’язково відбудеться;
2) жодні дві з цих подій не можуть відбутися разом;
3) події є рівноможливими (жодна серед
них не має переваг у
появі перед іншими)

Нехай подія А –
поява парного числа при підкиданні грального кубика.
Складну подію А можна розкласти на елементарні
події:
А2-випаде число 2, А4-випаде
число 4, А6-випаде
число 6.
Таким чином, події А сприяє
три елементарні події

v № 569, 573
v Якщо А – вірогідна
подія, то Р(А)=1.
vЯкщо А – неможлива
подія, то Р(А)=0.
vЯкщо А – випадкова
подія, то 0< Р(А)<1.
vЗагалом, для
будь-якої події А: 0≤ Р(А) ≤1
v
Історична довідка. Виникнення елементів
теорії ймовірності пов’язане з азартними іграми. В азартних іграх результат
залежить тільки від випадку. Саме тут можна спостерігати закономірності, які
діють у світі випадкових подій.
Слово «азарт» походить від арабського слова “аль-зар”, що перекладається як “гральний кубик”.
Гра в кубики користувалася успіхом ще в Древньому
Єгипті і пізніше в Греції, а потім в
Римській імперії. За грецькою легендою, її запропонував Птолемей для розваги грецьких солдат,
які нудьгували в очікуванні битви за
Трою.
Найбільш ранньою книжкою з теорії ймовірностей є
“Книга про гру в кубики” Джироламо Кардано, опублікована в 1663 р.
Теорія
ймовірностей як наука оформилася, була систематично викладена в працях
французьких математиків Паскаля (1623-1662) і Ферма (1601-1665).
Дуже великий внесок у подальший розвиток теорії
ймовірностей зробили російські математики П.Л. Чебишев (1821-1894), А.А. Марков
(1856-1922), О.М. Ляпунов (1857-1918).
Значних
результатів у цій царині досяг також відомий український математик Віктор Якович Буняковський (1804-1889).
Він написав перший підручник з теорії ймовірностей і запропонував сучасну
термінологію теорії ймовірностей, розробив оригінальні методи обробки
статистичних даних.
VI. Закріплення.
«Атос вирушив на пошуки англійця і знайшов
його в стайні: той з пожадливістю розглядав сідла. Випадок був зручний. Атос
запропонував свої умови: двоє сідел проти одного коня або ста пістолів — на
вибір. Англієць швидко підрахував: два сідла коштували разом триста пістолів.
Він охоче погодився. Д'Артаньян, тремтячи, кинув кості — випало три очка; його
блідість налякала Атоса, і він обмежився тим, що сказав:
— Поганий хід, приятелю... Ви,
добродію, одержите коней з повною збруєю.
Тріумфуючий англієць навіть не
змішав кості; його впевненість у перемозі була такою великою, що він кинув їх на стіл, не дивлячись.
Д'Артаньян відвернувся, щоб приховати відчай.
— От так штука, — як завжди,
спокійно сказав Атос. — Який незвичайний хід! Я бачив його всього чотири рази
за все моє життя: два очка!
Англієць обернувся і онімів від
здивування, Д’Артаньян обернувся і онімів від радості ».
Яка
ймовірність випадання двох очок в даній ситуації?
(робота з таблицею) 

VII. Дві половинки
1: №571. З урни, в якій 5 білих і 10 червоних куль,
навмання виймають одну кулю. Знайдіть ймовірність того, що вийнята куля виявиться білою.
2: У вас є 36 валентинок, з них 0,25 – червоні. Яка ймовірність того, що навмання вибрана
валентинка виявиться червоною?
не червоною? Якою буде відповідь, якщо кількість усіх валентинок
дорівнюватиме 48? Зробіть висновок.
3: На чотирьох картках написано по одній букві: E, О, V, L. Картки перемішуються і виставляються у ряд.
Яка ймовірність того, що утвориться слово
LОVE ?
4: Хлопець забув останні три цифри номера телефону до дівчини. Пам’ятаючи, що
ці цифри різні, він набирає їх навмання. Знайдіть ймовірність того, що набрані
цифри є правильними.
5: №596. Одночасно підкидають два гральні кубики. Яка ймовірність того, що
випадуть числа, сума яких не менша від 7?
№ 579
VIII. Ми повинні знати - ми будемо знати!
Давид Гільберт, німецький математик-універсал
Підсумок
уроку.
IX. Оцінимо нашу роботу. Рефлексія.
X. Сучасна наука широко користується теорією
ймовірностей як теоретичною основою для
обробки результатів спостережень у фізиці, механіці, астрономії, геодезії, біології,
обчислювальній математиці. Теорія ймовірностей
застосовується в економіці, статистиці, військовій справі, при встановленні
оптимальних каналів зв’язку, на транспорті, у виробництві.
Закони спадковості в генетиці формулюються мовою теорії ймовірностей.
Теорію ймовірностей використовують навіть
у гуманітарних науках, зокрема, в історичних дослідженнях, в археології
для розшифрування написів мовами давно зниклих народів, у шифруванні й
дешифруванні, у вивченні закономірностей літературної мови письменників і
поетів.
XI.Домашнє завдання.
Вивчити
п.19, с. 140. Розв’язати № 572, 578, 580
Підготувати повідомлення з історії теорії ймовірностей, підібрати цікаві факти
та задачі
Сподіваюсь, що у Всесвітній день вияву ДОБРОТИ, на який припадає наступний урок з
даної теми, ви обов'язково виявите не
тільки доброту у
ставленні один до одного, але й ДОБРІ знання з алгебри!
Немає коментарів:
Дописати коментар